Programul lunii IANUARIE 2015

CONCERT PENTRU ANUL NOU 2015

 

8 ianuarie 2015, ora 18,30 Suceava, sala Casei de Cultură a Sindicatelor 
9 ianuarie 2015, ora 18,30 Botoşani, sala Casei de Cultură a Sindicatelor 
10 ianuarie 2015, ora 18,30 Botoşani, sala Casei de Cultură a Sindicatelor

Dirijor : TIBERIU OPREA
Solişti : MEDIANA VLAD, soprană
VLAD MIRIŢĂ, tenor
Prezentarea concertului : BOGDAN VLĂDĂU (prezentator tv Antena 1)

Johann Strauss – Valsul imperial
*** – Cantoneta “Chitarra romana”
Leo Delibes – Boleroul “Les filles de Cadix”
Isaac Albeniz – Tango
Quirino Mendoza y Cortes – Cantecul mexican “Cielito lindo”
*** – Sansoneta “Rossignol de mes amour”
Johannes Brahms – Dans ungar nr. 6
Ernesto de Curtis – Cantoneta “Non ti scordar di me”
Franz von Suppe – Uvertura operetei “Cavaleria usoara”
Piotr Ilici Ceaikovski – Valsul din baletul “Frumoasa din padurea adormita”
Teodoro Cottrau – Cantoneta “Santa Lucia”
Cesare Andreea Bixio – Cantoneta “Mamma”
Johann Strauss – Polca “Tren de placere”
Charlie Chaplin – Cantecul “This is my song”
Frederick Loewe – Aria Elizei din “My Fair Lady” (I could have danced all night)
Francesco Sartori – Cantecul “Con te partiro”

 

CONCERT SIMFONIC

16 ianuarie 2015, ora 18,30 Botoşani, sala Casei de Cultură a Sindicatelor 

Dirijor : PETRONIUS NEGRESCU
Solist : OCTAVIAN ALIN LUP, violoncel

În program :

P.I.Ceaikovski – Poloneza din opera „Evgheni Oneghin”
P.I.Ceaikovski – Variaţiuni pe o temă rococo pentru violoncel şi orchestră
P.I.Ceaikovski – Simfonia a IV-a, în fa minor

CONCERT SIMFONIC

23 ianuarie 2015, ora 18,30 Botoşani, sala Casei de Cultură a Sindicatelor 

Dirijor : LIVIU CONDRIUC
Solistă : SIMINA CROITORU, vioară

În program :

Paul Constantinescu – Concertul pentru orchestră de coarde (partea a III-a)
W.A.Mozart – Simfonia nr. 33 în si bemol major, KV 318
L.van Beethoven – Concertul pentru vioară şi orchestră în re major

CONCERT DE MUZICĂ SPANIOLĂ ŞI LATINO AMERICANĂ

29 ianuarie 2015, ora 19,00 Radauti, sala Casei de Cultura
30 ianuarie 2015, ora 18,30 Botoşani, sala Casei de Cultură a Sindicatelor

Dirijor : RAMIRO ARISTA (Argentina)

În program :

Federico Chueca – Preludio de „El Bateo” (España)
Manuel de Falla – Danza ritual del fuego (España)
Ernesto Lecuona – Malagueña (Espagña)
Ernesto Lecuona – Gitanerias (Espagña)
Ernesto Lecuona – Andalucia (Espagña)
Jerónimo Giménez – Intermezzo de „La Boda de Luis Alonso” (España)
Anonimo/arr. Julio Bueno – Andarele (Ecuador)
Daniel Alomía Robles – Amanecer Andino (Peru)
Gerardo Matos Rodríguez – La cumparsita (Uruguay)
Anonimo/arr.Fritz Romero – La Bamba (Mexico)
Miguel Matamoros – Lágrimas negras – arr.A.Carrasco (Cuba)
Luis Vargas G. (arr) – Mix latino-americano.

Galerii FOTO
Galerii VIDEO

Filarmonica Botosani - Toate drepturile rezervate!