CONCERT DE ANUL NOU

Ora 19,00

Dirijor: TIBERIU OPREA
Solişti: ELENA DINCĂ, soprană
MARIA MIRON, mezzo-soprană
ANDREI LAZĂR, tenor

În program:
P. I. Ceaikovski – Poloneza din opera „Evgheni Oneghin”
E. de Curtis – Canţoneta „Non ti scordar di me”
É. Waldteufel – Valsul „Les Patineurs”
E. de Curtis – Canţoneta „Torna a Surriento”
M. Penella – „El gato montés” („Pisica de munte”)
G. Puccini – „O mio babbino caro”
J. Strauss – „Polca fierarului”
J. Offenbach – Duetul „Barcarola”
F. Lehar – Duetul „Dein ist mein ganzes herz” din „Văduva veselă”
D. Şostakovici – Valsul nr. 2
Q. Mendoza y Cortés – Canţoneta ,,Cielito Lindo”
Fr. von Suppé – Uvertura operetei „Cavaleria uşoară”
J. Walton – „Parla più piano”
J. Strauss – Polca „Tunete şi fulgere”
L. Delibes – ,,Les Filles de Cadix”
P. I. Ceaikovski – Valsul nr. 5 din baletul „Frumoasa din pădurea adormită”
E. di Lazzaro – Canţoneta „Chitarra Romana”
L. Delibes – Mazurcă din baletul ,,Coppelia”
A. Lara – Canţoneta ,,Granada”
F. Sartori – Canţoneta ,,Con te partirò”
J. Giménez – Intermezzo din ,,La Boda de Luis Alonso”
E. di Capua – Canţoneta „O sole mio”

CONCERT VOCAL-SIMFONIC

Ora 19:00 

Dirijor: MIRCEA HOLIARTOC
Solist: ANDREI LAZĂR, tenor

În program:

Arii și canțonete
Pagini orchestrale de largă popularitate

CONCERT PASCAL

Iulius Mall, ora 19:00 

Dirijor: TIBERIU OPREA
Solisti: MEDIANA VLAD, soprana

In program:

A. Dvorak: Dans slav nr. 8
L. Bernstein: „I feel pretty”, arie din „West Side Story” (solo soprană)
Ch. Gounod: Vals din Marea scenă de balet din opera „Faust”
P. Mascagni: Intermezzo din opera „Cavalleria rusticana”
W. A. Mozart: Alleluia din „Exsultate, Jubilate” (solo soprană)
P. I. Ceaikovski: Valsul florilor din baletul „Spărgătorul de nuci”
Ch. Gounod: Valsul Julietei din opera „Romeo şi Julieta” (solo soprană)
P. I. Ceaikovski: Dans napolitan din baletul „Lacul lebedelor”
L. Delibes: Mazurca din baletul „Coppelia”
J. Strauss: Valsul „Voci de primăvară” (solo soprană)
Fr. Suppe: Uvertura operetei „Cavaleria uşoară”

CONCERTE LECȚIE SĂPTĂMÂNA “ȘCOALA ALTFEL”

Dirijor: LIVIU CONDRIUC

Solişti: IOAN ȚURCANU, consultant artistic

Tema A: Ritm și culoare în muzica spaniolă

În program:

G. Bizet – Uvertura operei “Carmen”
F. Chueca – Preludiul zarzuelei “El Bateo” (Botezul)
E. Lecuona – Malagueña
M. De Falla – Dansul ritual al focului din baletul “El Amor brujo” (Amorul vrăjitor)
Joaguin Rodrigo – Concierto de Aranjuez, pentru chitară și orchestră (partea a II-a)
Solist: DAN ARHIRE, chitară
Lucrări pentru chitară solo: Isaac Albeniz – Astuaris
Joaguin Rodrigo – Junto al Generalife
Francisco Tarrega – Recuerdos de la Alhambra
G. Gimenez – Intermedio din zarzuela “La Boda de Luis Alonso” (Nunta lui Luis Alonso)

Tema B: Povesti muzicale

În program:
S. Prokofiev – “Petrică și lupul”

Tema C: Povesti muzicale

În program:
Florin Comișel – “Capra cu trei iezi”

Galerii FOTO
Galerii VIDEO

Filarmonica Botosani - Toate drepturile rezervate!