CONCERT DEDICAT ZILEI NATIONALE A ROMANIEI

Ora 17:00 Săveni, Sala Casei de Cultura 

Dirijor: MIRCEA HOLIARTOC
Solistă: MARIA JUNGA, mezzo-soprană

În program:

George Enescu – Rapsodia I
Tiberiu Olah – 
Intrarea la Alba Iulia – din muzica filmului “Mihai Viteazul”
George Grigoriu – 
Aria “Muzica” din opereta “Valurile Dunarii”
Grigoraș Dinicu – 
Hora staccato – orchestrația: P. Vladigherov
A. Lara – 
Canțoneta “Granada”
L. Delibes – 
Mazurca din baletul “Coppelia”
C. A. Bixio – 
Canțoneta “Mamma”
G. Gimenez – 
Intermedio din zarzuela “La boda de Luis Alonso”
Q. Mendoza – 
Canțoneta “Cielito lindo”
M. Penello – 
El gato montes (Pisica de munte), paso doble
Fr. Suppe – 
Uvertura operetei “Dama de pică”
E. de Curtis – 
Canțoneta “Non ti scordar di me”
A. Haciaturian – 
Vals din Suita “Mascarada” (Balul mascat)
E. de Curtis – 
Canțoneta “Torna a Surriento”
J. Strauss – 
Polca “Sub tunete și fulgere”
L. Denza – 
Canțoneta “Funiculi Funicula”
G. Bizet – 
Farandola din Suita “Arleziana”
*** – 
Colinde
Jz. Strauss – 
Polca “Fără griji” (Ohne Sorgen)

CONCERT SIMFONIC (cu orchestra mica) – dedicat zilei de Sfantul Valentin

Ora 17:00, Saveni, sala Centrului Cultural

Dirijor: IULIAN RUSU

În program:
Pagini orchestrate de larga popularitate

CONCERTE LECTIE

Orele 10:00 si 11:30 Saveni, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor

Dirijor: ILARION IONESCU-GALATI
Prezentator: IOAN TURCANU

Tema: “Muzica din filme”

În program:

J. Williams – Tema muzicala din filmul “Razboiul stelelor”
Fr. Churchill – Suita din muzica filmului “Alba ca Zapada”
H. Mancini – Tema muzicala din serialul “Pantera roz”
H. Zimmer – Suita din muzica filmului “Gladiatorul”
Tiberiu Olah – Intrarea in Alba Iulia – din filmul “Mihai Viteazul”
Eugeniu Doga – Vals din filmul “Gingasa si tandra mea fiara”
C. Gardel – Tangoul “Por una cabeza” din filmul “Parfum de femeie”
R. Rodgers – Suita din muzica filmului “Sunetul muzicii”
D. Ellington – Caravan – tema muzicala in filmul “Whiplash”
D. Sostakovici – Vals din filmul “Primul esalon”

CONCERTE LECȚIE SĂPTĂMÂNA “ȘCOALA ALTFEL”

Dirijor: LIVIU CONDRIUC
Solişti: IOAN ȚURCANU, consultant artistic

Tema A: Ritm și culoare în muzica spaniolă

În program:

G. Bizet – Uvertura operei “Carmen”
F. Chueca – Preludiul zarzuelei “El Bateo” (Botezul)
E. Lecuona – Malagueña
M. De Falla – Dansul ritual al focului din baletul “El Amor brujo” (Amorul vrăjitor)
Joaguin Rodrigo – Concierto de Aranjuez, pentru chitară și orchestră (partea a II-a)
Solist: DAN ARHIRE, chitară
Lucrări pentru chitară solo: Isaac Albeniz – Astuaris
Joaguin Rodrigo – Junto al Generalife
Francisco Tarrega – Recuerdos de la Alhambra
G. Gimenez – Intermedio din zarzuela “La Boda de Luis Alonso” (Nunta lui Luis Alonso)

Tema B: Povesti muzicale

În program:
S. Prokofiev – “Petrică și lupul”

Tema C: Povesti muzicale

În program:
Florin Comișel – “Capra cu trei iezi”

Galerii FOTO
Galerii VIDEO

Filarmonica Botosani - Toate drepturile rezervate!