SEARĂ DE OPERĂ

Ora 18,30 

Dirijor: DANIEL MANASI
Solistă: NICOLETA MAIER, soprană

În program:

Arii din opere şi operete; Pagini orchestrale de largă popularitate

CONCERT SIMFONIC

Ora 18,30 

Dirijor: COSMIN MORARIU
Solişti: TUDOR BOGDAN BOLNAVU, vioară
VIRGIL FLORIN PRISACARIU, contrabas

În program:

E. Toldrà„Vistas Al Mar” pentru orchestră de coarde
G. BottesiniDublu concert pentru vioară, contrabas şi orchestră în la minor
L. van BeethovenSimfonia a IV-a în si bemol major, op. 60

CONCERT SIMFONIC

Ora 18:30

Dirijor: VLAD MATEESCU
Solist: IOAN GABRIEL LUCA, corn

În program:

W. A. Mozart Simfonia nr. 7 în re major, K. 45
W. A. MozartConcertul nr. 2 pentru corn în mi bemol major, K. 417
W. A. Mozart – Simfonia nr. 36 în do major, K. 425

CONCERT SIMFONIC

Ora 18:30

Dirijor: MIHAIL SECIKIN
Solistă: IKUYO NAKAYAMA (Japonia), pian

În program:

G. Holst Suita „Sfântul Paul”, pentru orchestră de coarde
L. van Beethoven – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 5 – „Imperialul”
R. Schumann – Simfonia a IV-a în re minor, op. 120

CONCERT SIMFONIC

Ora 18:30 

Dirijor: LIVIU CONDRIUC
Solist: ZAHARIA HOJBOTĂ, clarinet

În program:

W. A. Mozart Serenada în re major, K. 239 („Serenada Nocturnă”)
C. M. von Weber – Concertul nr. 2 pentru clarinet în mi bemol major, op. 74
W. A. Mozart Simfonia nr. 25 în sol minor, K. 183

CONCERTUL EXTRAORDINAR DE 8 MARTIE

Ora 18:30 

Dirijor: MIRCEA HOLIARTOC
Solistă: CRISTINA SIMIONESCU, soprană

 

În program:
KálmánUvertura operetei Silvia
Fr.  LehárAria Viljei din opereta Văduva veselă
KálmánUvertura operetei Contesa Maritza
Fr.  Lehár –  Giuditta: Aria Meine Lippen, sie küssen so heiß
J. Strauss Wiener Blut Waltz (Valsul Sânge vienez) op.354
Ch. GounodAria Julietei din opera Romeo şi Julieta: Je veux vivre
J. VerdiUvertura operei Vecerniile siciliene
J. VerdiAria Mercè dilette amiche” din opera „Vecerniile siciliene
J. PucciniDeschiderea actului III din opera Madama Butterfly
J. Puccini Aria Vissi darte din opera Tosca
J. PucciniAria Tu, che di gel sei cinta” din opera „Turandot
J. PucciniAria Quando men vo” din opera „Boema
R. LeoncavalloIntermezzo din opera Pagliacci
A. CatalaniAria Ebben? Ne andrò lontana din opera La Wally
G. VerdiUvertura operei Luisa Miller
G. GrigoriuAria Muzica” din opereta „Valurile Dunării

CONCERT SIMFONIC

Ora 18:30 

Dirijor: ALEXANDRU GANEA
Solişti: FLORIN IONESCU-GALAŢI, vioară
CORINA IBĂNESCU, pian

În program:

W. A. MozartUvertura operei „Don Giovanni”
J. Haydn – Dublu concert pentru vioară şi pian în fa major
W. A. Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor, K. 550

CONCERT SIMFONIC

Ora 18,30 

Dirijor: AUREL BĂLAE
Solist: OVIDIU PRICOP, clarinet

În program:
F. Mendelssohn-BartholdyUvertura „Visul unei nopţi de vară”, op. 21
C. M. von WeberConcertul nr. 1 pentru clarinet în fa minor, op. 73
Fr. SchubertSimfonia a V-a în si bemol major

CONCERT SIMFONIC

Ora 18.30 

Dirijor: RAMIRO ARISTA
Solişti: soprană, tenor

În program:

  • Manuel Penella: El gato montés – Pasodoble  
  • Gherase Dendrino: Aria Tu din opereta Lăsaţi-mă să cânt
  • Victor Vargas: Atlantico
  • Franz Lehar: Aria Tu eşti iubirea mea din opereta Ţara Surâsului
  • Ernesto Lecuona: Malagueña
  • Daniel Alomía Robles: El cóndor pasa
  • Gherase Dendrino: Duetul Te iubesc din opereta Lăsaţi-mă să cânt
  • Astor Piazzolla: Libertango
  • Arturo Márquez: Danzón nr. 2
  • Francis Lopez: Aria Te voi răpi la noapte din opereta Marco Polo
  • Gerardo Matos Rodríguez: La cumparsita
  • Charles Gounod: Valsul Julietei din opera Romeo şi Julieta
  • Joseíto Fernández (arr. A. Carrasco): Guantanamera
  • Franz Lehár: Duetul Te iubesc din opereta Văduva veselă
  • Ary Barroso (arr. S. Sandoval): Brasil

CONCERT SIMFONIC

Ora 18,30 

Dirijor: MATEI POP
Solist: HORIA MAXIM, pian

În program:

P. I. CeaikovskiConcertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în si bemol minor, op. 23
A. Borodin„Dansuri polovţiene” din opera „Cneazul Igor”
A. Dvořák„Dansuri slave” (nr. 1, 3, 4, 7, 8)

Pagini:«12345678910...26»
Galerii FOTO
Galerii VIDEO

Filarmonica Botosani - Toate drepturile rezervate!