Concerte

13 iunie 2014

SEARĂ DE OPERETĂ

Îşi dau concursul:
Dirijorul TIBERIU OPREA şi INVITAŢII SĂI

În program:

J. Strauss: Uvertura operetei Voievodul ţiganilor
E. Kalman: Opereta Contesa Maritza, Duetul Bună ziua, fericire!
George Grigoriu: Opereta Valurile Dunării, Aria Muzica
R. Sieczynski: Wien, Wien, nur du allein
Fr. Lehar: Valsul Aur şi argint
Fr. Lehar: Opereta Văduva veselă, Aria lui Danilo (Da geh ich zu Maxim)
Fr. Lehar: Opereta Văduva veselă, Duetul Călăreţul (Lied vom dummen Reiter)
J. Strauss: Op. Voievodul ţiganilor, Aria Arsenei (Ein Madchen hat es gar nicht gut)
E. Kalman: Uvertura operetei Silvia
J. Strauss: Opereta Liliacul, Aria Adelei (Mein Herr Marquis)
E. Kalman: Opereta Contesa Maritza, Aria lui Tassilo (Komm, zigany)
Gherase Dendrino Opereta Lysistrata, duetul Lampyto Taraxion (Calypso)

6 iunie 2014

6 iunie 2014
MUZICĂ LATINO-AMERICANĂ

Dirijorul: RAMIRO ARTISTA (Argentina)

În program:

Arturo Marguez – Danzon nr. 2 (Mexic)
Jose Pablo Moncayo – Huapango (Mexic)
Macedonio Alcala – Dios nunca muere (vals mexican) (arr. A. Carrasco)
Alberto Ginastera – Malambo, dans din baletul “Esrancia” (Argentina)
Astor Piazzolla – Libertango (Argentina)
Carlos Ortega Salinas – Suite “Acuarela Andina” (Ecuador)
Daniel Alomia Robles – El condor pasa (Peru)
Anonim – El Pacasito (dans din Ayabaca, Peru) (arr. A. Carrasco)
Arr. A. Carrasco – Valses de siempre (Clavelitos-Alma, corazon y vida-Cielito lindo)
Simon Diaz – Caballo viejo (Venezuela) (arr. A. Carrasco)
Ary Barroso – Samba “Brasil” (Brazilia) (arr. S. Sandoval)
Anselmo Duran – El Sanjuanero (Columbia)
Victor Vargas – Atalantico (cumbia columbiana) (arr. A. Carrasco)
Damaso Perez Prado – Mix de Mambos (Columbia)

30 mai 2014

30 maiCONCERT SIMFONIC
IN MEMORIAM RADU PALADI

Dirijor: MATEI POP
Solist: VINICIU MOROIANU, pian

În program:

Adrian Pop: Triptic
Radu Paladi: Concertul pentru pian şi orchestră
J. Brahms: Simfonia a II-a, în re major

23 mai 2014

CONCERT SIMFONICAfis Filarmonica 23 mai

Dirijorul:LIVIU CONDRIUC
Solist: CĂTĂLIN OPRIŢOIU, flaut

În program:

L. van Beethoven: Uvertura “Egmont”
C. Chaminade: Concertino pentru flaut şi orchestră în re major
Fr. Borne: “Carmen”, fantezie briliantă pentru flaut şi orchestră
J. Haydn: Simfonia nr. 104, în re major – “Cimpoiul”

16 – 17 mai 2014

Vineri, 16 mai 2014, ora 18.3016 mai

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: DANIEL MANASI
Solist: RĂZVAN DRAGNEA, pian

În program:

W. A. Mozart: Uvertura operei “Flautul fermecat”
W. A. Mozart: Concertul pentru pian și orchetră nr. 21, în do major, KV 467
G. Fr. Haendel: Muzica apelor, concert pentru orchestră

Sambata, 17 mai 2014, ora 18.00, Uvertura Mall

CONCERT DE DIVERTISMENTconcert filarmonica mall 17 mai

Dirijor: DANIEL MANASI

În program:
G.Fr. Haendel- “Muzica apelor” (fragment);
G Rossini- Uvertura operei “Bărbierul din Sevilla”;
J. Strauss- Polca “Sub tunete și fulgere”
J. Strauss- Valsul “Sânge vienez”;
J. Strauss- Polca “Tritsch-Tratsch”;
J. Strauss- Valsul “Voci de primăvară”;
G. Rossini- Uvertura operei “Coțofana hoață”.

8 mai 2014

Joi, 8 mai 2014, ora 18.30

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: DUMITRU GOIA
Solist: FLORIN PAUL, vioară (Germania)

În program:

W. A. Mozart: Suită din baletul pantomimă Le petits riens
W. A. Mozart: Ein musikalischer Spass (O glumă muzicală)
A. Dvorak: Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor

30 aprilie 2014

CONCERT de CONCERTE
CU ELEVI DE LA LICEELE DE MUZICĂ DIN IAŞI ŞI SUCEAVA

Dirijor: FLORIN TOTAN
Solisti:

ALEXANDRU PLĂCINTĂ, pian (Iasi)
SOFIA SĂLĂJAN, pian (Iasi)
CĂLIN CALFA, pian (Iasi)
ANDREEA BURDĂ, oboi (Suceava)
LOREDANA HRECENIUC, oboi (Suceava)

În program:

J. S. Bach: Concertul pentru pian şi orchestră în fa minor
J. Haydn: Concertul pentru pian şi orchestră în re major
W. A. Mozart: Concertul pentru pian şi orchestră nr. 12, în la major (partea I)
J. Haydn: Concertul pentru oboi şi orchestră în do major (părţile a II-a şi a III-a)
Antonio Pasculli: Concert pentru oboi şi orchestră în do major

23, 24 aprilie 2014

Miercuri, 23 aprilie 2014, ora. 18.30

CONCERT DE ZIUA ORASULUI BOTOSANI

Dirijor: BOGDAN CHIROSCA

 

In program:

G. Rossini – Uvertura operei “Wihelm Tell” (fragment)
P. Mascagni – Intermezzo din opera “Cavalleria rusticana”
P. I. Ceaikovski – Dans napolitan – din muzica baletului “Lacul Lebedelor”
A. Dvorak – Dans slav nr. 8
D. Sostakovici – Valsul II din Suita pentru orchestra de estrada nr. 2
Constantin Dumitrescu – Dans taranesc
G. Bizet – Toreadorii – din opera/suita “Carmen”
J. Brahms – Dans ungar nr. 5
G. Gimenez – Intermezzo din zarzuela “La boda de Luis Alonso”
J. Offenbach – Cancan din opereta “Orfeu in infern”

J. Strauss – Uvertura operetei “Liliacul”
J. si Jz. Strauss – Polca “Pizzicato”
J. Strauss – Polca “La vanatoare”
Jz. Strauss – Polca fierarilor
J. Strauss – Polca “Tritsch-Tratsch”
J. Strauss – Mars persan
J. Strauss – Valsul “Frumoasa Dunare albastra”
J. Strauss-tatal – Marsul lui Radetzky

JOI, 24 aprilie 2014, ora 18,30

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: GHEORGHE VICTOR DUMĂNESCU
Solişti:
IOAN DRAGOŞ DIMITRIU, pian
ANDREI CRISTIAN STANCIU, vioară
MICHAEL MICHITARO LUGINBUHL, violoncel (Elvetia)

 

În program:

L. van Beethoven: Triplul concert pentru pian, vioară, violoncel şi orchestră
G. Bizet: Suitele nr. 1 şi nr. 2 din muzica operei “Carmen”

16 aprilie 2014

CONCERT PASCAL

Partea I:
Dirijori şi solisti:
FLORIN IONESCU-GALAŢI (vioara) – partea I
ADRIAN PETRESCU (saxofon) – partea a II-a

În program:
J. S. Bach: Aria (pe coarda sol) din Suita nr. 3 pentru orchestră
Fr. Kreisler: Liebeslied
Fr. Kreisler: Liebesfreud
Fr. Kreisler: Schön Rosmarin
Fr. Schubert: Ave Maria
S. Joplin: The Easy Winner
S. Joplin: The Enterteiner
S. Joplin: Elite Syncopations
G. Bizet: Toreadorii – din opera/suita Carmen
J. Strauss: Polca Sub tunete şi fulgere
J. J. Goldman: La mémoire d’Abraham
J. Strauss: Polca ungurească (Eljen a Magyar), op. 332
G. Bizet: Farandola din Suita Arleziana
J. Lennon: Yesterday
A. Haciaturian: Dansul săbiilor din baletul Gayaneh
J. Strauss: Polca Ohne Sorgen
L. Bernstein: Mambo din filmul West Side Story
Tiberiu Brediceanu: Brâul

4 aprilie 2014

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: LIVIU CONDRIUC
Solist: CSIKY BOLDIZSÁR, pian

În program:
Fr. Schubert: Uvertura operei Rosamunde (Zauberharfe)
W. A. Mozart: Concertul nr. 23, în la major, pentru pian şi orchestră, KV 488
L. van Beethoven: Simfonia a VI-a, în fa major, op. 68 – Pastorala

Pagini:«1...28293031323334...43»
Galerii FOTO
Galerii VIDEO

Filarmonica Botosani - Toate drepturile rezervate!