Concerte

4 octombrie 2013

CONCERT de CONCERTE
TINERI INTERPREŢI

Dirijor: VLAD AGACHI
Solişti:
CĂLIN CORNELIU CALFA, pian
BIANCA MURARIU, pian
SÎNZIANA MIRCEA, pian

În program:

W. A. Mozart: Rondoul în la major pentru pian şi orchestră, KV 386
R. Schumann: Concertul pentru pian şi orchestră în la minor
L. Van Beethoven: Concertul pentru pian şi orchestră nr. 5, în mi bemol major – “Imperialul”

Zilele George Enescu – editia a XXXVII-a

27 septembrie 2013, ora 18.30

CONCERT SIMFONIC
deschiderea stagiunii 2013-2014
Dirijor: ILARION IONESCU – GALATI
Solist: FLORIN IONESCU – GALATI, vioara

In program:
George Enescu – Rapsodia I
Wolfgang Amadeus Mozart – Concert pentru vioara si orchestra nr. 3, in sol major

Citeste tot »

21 iunie 2013

Muzica Latino-Americana
Deschiderea stagiunii estivale

Dirijor: RAMIRO ARISTA (Argentina)

În program:

Vanghelis: La Conquista de Paraiso (arr. A. Carrasco)
José Pablo Moncayo: Huapango
Carlos Ortega Salinas: La Feria (Pasacalle)
Alerto Ginastera: Malambo – dans din baletul Estancia
Astor Piazzolla: Tango del Angel
José Terencio: Aires de Venezuela
Segundo V. Sandoval: Pincelada Cajamarquina
Jorge Bravo de Rueda: Vírgenes del Sol
Adrián Flores: Alma Corazón y Vida (vals peruano)
Guillermo Riofrío: La Perla del Chira (tondero)
Segundo V. Sandoval: San Miguel de Piura (marinera)
A. Carrasco (arr.): Valses de Siempre (Clavelitos; Alma Corazón y Vida; Cielito Lindo)
Moisés Simons: El Manisero (arr. Daniel Guzmán)
Anselmo Durán: El Sanjuanero
Luis Enrique Varga (arr.): Mix de Cumbias

14 iunie 2013

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: MIHAIL SECIKIN
Solistă: VICTORIA ROMAŞCO, pian
(Republica Moldova)

În program:

J. Sibelius: “Vals trist” din muzica de scenă la drama Kuolema (Moartea)
C. Saint-Saëns: Dans macabru – pentru orchestră
Fr. Liszt: “Totentanz” (Dansul morţilor) – parafrază pe tema Dies irae, pentru pian şi orchestră
M. Mussorgski: Tabloul simfonic O noapte pe muntele pleşuv
Fr. Liszt: Mephisto-Waltz (Valsul lui Mefisto) – pentru orchestră
Ch. Gounod: Marea scenă de balet (Noaptea Valpurgiei) din opera “Faust” (fragmente)

11 iunie 2013

CONCERT PROMOTIONAL
Elevi ai Liceului de Artă “Ştefan Luchian” Botosani

Dirijor: NICOLAE URSU
Solisti:
Vlad DĂNILĂ, fagot
Sebastian ANTONEAC, clarinet
Vlad LEAHU, trombon
Jeffery MACSIM, pian

În program:

C. M. Weber: Concertino pentru clarinet şi orchestră
W. A. Mozart: Concertul pentru fagot şi orchestră în si bemol major (p. 2-3)
S. Vasiliev: Piesă de concert pentru trombon şi orchestră
– orchestraţie: Nicolae Ursu
G. Gershwin: Rapsodie in blue – pentru pian şi orchestră

7 iunie 2013

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: MIHAIL AGAFIŢA
Solist: DANIEL PODLOVSCHI, vioară

În program:

Eduard Caudella: Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 1, în sol minor
W. A. Mozart: Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 5, în la major
F. Mendelssohn-Bartholdy: Simfonia a IV-a, în la major – “Italiana”

31 mai 2013

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: DORIN FRANDEŞ
Solist: OCTAVIAN ALIN LUP, violoncel

În program:

S. Barber: Adagio pentru coarde
Liana Alexandra: Simfonia a IX-a – Ierusalim (primă audiţie locală)
(Lucrare prezentată în cadrul SIMN Săptămâna internaţională a muzicii noi)
A.Dvorák: Concertul pentru violoncel şi orchestră în si minor

24 mai 2013

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: ADRIAN PETRESCU
Solist: RĂZVAN DRAGNEA, pian

În program:

M. I. Glinka: Uvertura operei Ruslan şi Ludmila
Fr. Liszt: Concertul pentru pian şi orchestră nr. 1, în mi bemol major
Piotr Ilici Ceaikovski: Simfonia a IV-a, în fa minor, op. 36

17 mai 2013

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: TIBERIU OPREA
Solişti: CRISTINA ANGHELESCU, vioară
MARIAN IOAN OLARU, flaut

În program:

J. S. Bach: Suita pentru orchestră nr. 2, în si minor, cu flaut solo
W. A. Mozart: Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 4, în re major
W. A. Mozart: Simfonia nr. 40, în sol minor

10 mai 2013

CONCERT PASCAL

Dirijor: MIHAIL SECIKIN
Solistă: LILIA ŞOLOMEI, soprană (Republica Moldova)

În program:

N. A. Rimski-Korsakov: Uvertura Sărbătoarea luminată (Învierea)
Bach-Gounod-Secikin: Ave Maria, pentru soprană şi orchestră
W. A. Mozart: Marş turcesc
G. Verdi: Op. Bal mascat, Aria pajului Oscar (Volta a terrea)
Fr. Chopin: Valsul în do diez mino – transcripţie orchestrală: Al. Glazunov
G. Rossini: Op. Bărbierul din Sevilla, Aria Rosinei (Una voce poco fa)

L. Delibes: Baletul Coppelia: Mazurcă
L. Delibes: Păpuşa – pentru soprană (Pizzicati din baletul Silvia)
Evgheni Doga: Vals din filmul Duioasa şi tandra mea fiară
Al. Aliabiev: Romanţa Solovei (Privighetoarea)
Oleg Negruţă: Ragtime
L. Bernstein: Opereta Candide, Aria Cunegondei (Glitter and be gay)
G. Rossini: Uvertura operei Coţofana hoaţă

Pages:«1...26272829303132...37»
Galerii FOTO
Galerii VIDEO

Filarmonica Botosani - Toate drepturile rezervate!