Concerte in tara

3 decembrie 2017

CONCERT DEDICAT ZILEI NATIONALE A ROMANIEI

3 decembrie 2017, ora 19.00 Suceava, Incinta Iulius Mall

Dirijor: MIRCEA HOLIARTOC
Solistă: MARIA JUNGA, mezzo-soprană

În program:

George Enescu – Rapsodia I
Tiberiu Olah – 
Intrarea la Alba Iulia – din muzica filmului “Mihai Viteazul”
George Grigoriu – 
Aria “Muzica” din opereta “Valurile Dunarii”
Grigoraș Dinicu – 
Hora staccato – orchestrația: P. Vladigherov
A. Lara – 
Canțoneta “Granada”
L. Delibes – 
Mazurca din baletul “Coppelia”
C. A. Bixio – 
Canțoneta “Mamma”
G. Gimenez – 
Intermedio din zarzuela “La boda de Luis Alonso”
Q. Mendoza – 
Canțoneta “Cielito lindo”
M. Penello – 
El gato montes (Pisica de munte), paso doble
Fr. Suppe – 
Uvertura operetei “Dama de pică”
E. de Curtis – 
Canțoneta “Non ti scordar di me”
A. Haciaturian – 
Vals din Suita “Mascarada” (Balul mascat)
E. de Curtis – 
Canțoneta “Torna a Surriento”
J. Strauss – 
Polca “Sub tunete și fulgere”
L. Denza – 
Canțoneta “Funiculi Funicula”
G. Bizet – 
Farandola din Suita “Arleziana”
*** – 
Colinde
Jz. Strauss – 
Polca “Fără griji” (Ohne Sorgen)

2 decembrie 2017

CONCERT DEDICAT ZILEI NATIONALE A ROMANIEI

2 decembrie 2017, ora 17:00 Săveni, Sala Casei de Cultura 

Dirijor: MIRCEA HOLIARTOC
Solistă: MARIA JUNGA, mezzo-soprană

În program:

George Enescu – Rapsodia I
Tiberiu Olah – 
Intrarea la Alba Iulia – din muzica filmului “Mihai Viteazul”
George Grigoriu – 
Aria “Muzica” din opereta “Valurile Dunarii”
Grigoraș Dinicu – 
Hora staccato – orchestrația: P. Vladigherov
A. Lara – 
Canțoneta “Granada”
L. Delibes – 
Mazurca din baletul “Coppelia”
C. A. Bixio – 
Canțoneta “Mamma”
G. Gimenez – 
Intermedio din zarzuela “La boda de Luis Alonso”
Q. Mendoza – 
Canțoneta “Cielito lindo”
M. Penello – 
El gato montes (Pisica de munte), paso doble
Fr. Suppe – 
Uvertura operetei “Dama de pică”
E. de Curtis – 
Canțoneta “Non ti scordar di me”
A. Haciaturian – 
Vals din Suita “Mascarada” (Balul mascat)
E. de Curtis – 
Canțoneta “Torna a Surriento”
J. Strauss – 
Polca “Sub tunete și fulgere”
L. Denza – 
Canțoneta “Funiculi Funicula”
G. Bizet – 
Farandola din Suita “Arleziana”
*** – 
Colinde
Jz. Strauss – 
Polca “Fără griji” (Ohne Sorgen)

 

13 iunie 2017

CONCERT PROMOȚIONAL
ELEVI AI COLEGIULUI NAȚIONAL DE ARTĂ “CIPRIAN PORUMBESCU” SUCEAVA

13 iunie 2017, ora 18:30 Suceava, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

Dirijor: DANIEL MANASI
Soliști: Dumitru Vlăduț MOISII, corn
Ștefan LUPU, chitară
Mădălina TOMESCU, oboi
Oana BUNDUC, vioară
Ionel Ștefan, clarinet
Rareș Mihail ATOMEI, trompetă

În program:

R. Strauss: Concertul pentru corn și orchestră nr. 1, în mi b major (p. 1)
F. Carulli: Concertul pentru chitară și orchestră în mi minor, op. 140 (p. 1)
A. Marcello: Concertul pentru oboi și orchestră în do minor (p. 2 și 3)
E. Lalo: Simfonia spaniolă pentru vioară și orchestră (p. 1)
S. Mercadante: Concertul pentru flaut și orchestră în mi minor (p. 1)
B. Crusell: Concertul pentru clarinet și orchestră nr. 1, în mi major (p. 1)
O. Böhme:
Concertul pentru trompetă și orchestră în fa minor (p. 1)

10 iunie 2017

MUZICĂ LATINO

10 iunie 2017, ora 19:00 Suceava, Iulius Mall

Dirijor: RAMIRO ARISTA (Argentina)

În program:

Astor Piazzolla: Serie de Tangos para orquesta (Tres movimientos tanquisticos)
Astor Piazzolla: Fuga y misterio (varianta pentru oechestră simfonică)
Astor Piazzolla: Tango del angel
Astor Piazzolla: Libertango
Arturo Márquez: Conga del fuego nuevo
Anonim popular: Paras de Tinta/aranjament orchestral: A. Gervasoni
Joseíto Fernández: 
Guantanamera/aranjament orchestral: A. Carrasco
Anonim popular:  Suite de Sones (huapangos, huastecos y jalisciences)/aranjament orchestral: V. Salado & E. Giovanni
Simón Díaz: 
Caballo viejo/aranjament orchestral: A. Carrasco
Domingo Bethancourt: 
Ferrocarril de los Altos
Paco Pérez: Luna de Xelajú
Anonim popular: La Bamba/aranjament orchestral: Fritz Romero
Lucho BermúdezColombia Tierra Querida/aranjament orchestral: R. Gomez

9 aprilie 2017

CONCERT PASCAL

9 aprilie 2017, ora 19:00 Suceava, Incinta Iulius Mall

Dirijor: TIBERIU OPREA

Solişti: MEDIANA VLAD, soprană
MARIA JINGA, mezzo-soprană

În program:

Pietro Mascagni – Opera “Cavalleria rusticana” – Intermezzo
César Franck – Panis Angelicus
Wolfgang Amadeus Mozart – Laudate Dominum
Jean Sibelius – Suita “Karelia” – Intermezzo
William Gomez – Ave Maria
Andrew Lloyd Webber – Pie Jesu
Richard Wagner – Opera “Lohengrin” – Preludiul la actul III
*** – Pieta Signore
Wolfgang Amadeus Mozart – Opera “Nunta lui Figaro” – Sull’aria
Camille Saint-Saëns – Samson si Dalila – Mon Coeur s’ouvre a ta voix
Georges Bizet – Suita Carmen nr. 1 – Introducere și Aragoneză
Georges Bizet – Opera “Carmen” – Aria lui Carmen: Habanera
Jules Massenet – Suita de balet “Le Cid” – Castillane, Aubade, Aragonaise
Jules Massenet – Don Cesar de Bazan – Sevillana
Jules Massenet – Suita de balet “Le Cid” – Madrilene
Léo Debiles – Opera “Lakme” – Duetul florilor
Jules Massenet – Suita de balet “Le Cid” – Navarraise

Bis:
Jacques Offenbach – Opera “Povestirile lui Hoffmann” – Barcarola

8 aprilie 2017

CONCERT PASCAL

8 aprilie 2017, ora 18:30 Rădăuți, Sala Casei de Cultura

Dirijor: TIBERIU OPREA

Solişti: MEDIANA VLAD, soprană
MARIA JINGA, mezzo-soprană

În program:

Pietro Mascagni – Opera “Cavalleria rusticana” – Intermezzo
César Franck – Panis Angelicus
Wolfgang Amadeus Mozart – Laudate Dominum
Jean Sibelius – Suita “Karelia” – Intermezzo
William Gomez – Ave Maria
Andrew Lloyd Webber – Pie Jesu
Richard Wagner – Opera “Lohengrin” – Preludiul la actul III
*** – Pieta Signore
Wolfgang Amadeus Mozart – Opera “Nunta lui Figaro” – Sull’aria
Camille Saint-Saëns – Samson si Dalila – Mon Coeur s’ouvre a ta voix
Georges Bizet – Suita Carmen nr. 1 – Introducere și Aragoneză
Georges Bizet – Opera “Carmen” – Aria lui Carmen: Habanera
Jules Massenet – Suita de balet “Le Cid” – Castillane, Aubade, Aragonaise
Jules Massenet – Don Cesar de Bazan – Sevillana
Jules Massenet – Suita de balet “Le Cid” – Madrilene
Léo Debiles – Opera “Lakme” – Duetul florilor
Jules Massenet – Suita de balet “Le Cid” – Navarraise

Bis:
Jacques Offenbach – Opera “Povestirile lui Hoffmann” – Barcarola

4 martie 2017

CONCERTUL PRIMAVERII

4 martie 2017, ora 19:00 Suceava, Iulius Mall

Dirijor: IULIAN RUSU
Solisti: PAULA SELING, voce

În program: slagăre ale muzicii pop

35′ – piese vocale românești: Ce bine că ești, Inimă, tu cântă, Ploaie în luna lui martie, Promit, Trurli ș.a.
50′ versiuni orchestrale ale unor piese vocale și/sau instrumentale din repertoriul internațional:
11′ Sabin Păutza – Muzică din filme (Casablanca, Umbrele din Cherbourg, Romeo și Julieta, Un bărbat și o femeie)
5′
Hoagy Carmichael – Star Dust (Praf de stele) – aranjament orchestral: James D. Ployhar
12′ Sabin Păutza 
Oldies and Goodies (Jalousie, Quien Sara, Historia de un Amor, Tico-tico)
9′ Scott Joplin – The Entertainer, The Easy Winners, Maple Leaf Rag – aranjament orchestral  Sabin Păutza
3′ Leroy Anderson 
– Blue Tango
10′ Sabin Păutza – Divertisment (Silent Movie, Bossa nova, Charleston, Tango, Fiesta)

2 martie 2017

CONCERTUL PRIMAVERII

2 martie 2017, ora 18:30 Rădăuți, Sala Casei de Cultura

Dirijor: IULIAN RUSU
Solisti: PAULA SELING, voce

În program: slagăre ale muzicii pop

35′ – piese vocale românești: Ce bine că ești, Inimă, tu cântă, Ploaie în luna lui martie, Promit, Trurli ș.a.
50′ versiuni orchestrale ale unor piese vocale și/sau instrumentale din repertoriul internațional:
11′ Sabin Păutza – Muzică din filme (Casablanca, Umbrele din Cherbourg, Romeo și Julieta, Un bărbat și o femeie)
5′
Hoagy Carmichael – Star Dust (Praf de stele) – aranjament orchestral: James D. Ployhar
12′ Sabin Păutza 
Oldies and Goodies (Jalousie, Quien Sara, Historia de un Amor, Tico-tico)
9′ Scott Joplin – The Entertainer, The Easy Winners, Maple Leaf Rag – aranjament orchestral  Sabin Păutza
3′ Leroy Anderson 
– Blue Tango
10′ Sabin Păutza – Divertisment (Silent Movie, Bossa nova, Charleston, Tango, Fiesta)

7 ianuarie 2017

CONCERT PENTRU ANUL NOU 2017

7 ianuarie 2017, ora 19:00 Suceava, Incinta Iulius Mall

Dirijor: IOAN ADRIAN MORAR
Solisti: Trei tenori
SORIN LUPU
EUSEBIU HUTAN
TIBERIUS SIMU

Isi da concursul: Trupa de balet “Cabaret Rising Sun” din Brasov
Coregrafia: VALENTINA MIRICA

În program:

Partea I

Fr. Suppe – Uvertura “Cavaleria usoara”
G. Puccini – Opera “Boema”, Aria lui Rodolfo (Che gelida manina)
G. Donizetti – Opera “Elixirul dragostei”, Aria lui Nemorino (Una furtiva lagrima)
Fr. Lehar – Opereta “Vaduva vesela”, Aria lui Danilo (Serviciul meu ca diplomat)
J. Strauss – Valsul “Voci de primavara”
A. Piazzolla – “Libertango” –
cu balet
J. Offenbach – Opera  “Povestirile lui Hoffmann”, Aria lui Hoffmann (Cantecul lui Kleinzach)
U. Giardano – Opera “Fedora”, Aria lui Loris (Amor ti vieta)
A.L. Webber – Opera “Mizerabilii”, Aria lui Jean Valjean (Bring him home)
Eugeniu Doga – Valsul din filmul “Gingasa si tandra mea fiara” – cu balet
J. Strauss – Polca “Banditen-Galop”

Partea a II-a

J. Strauss – Polca “Ohne Sorgen”
G. Puccini – Opera “Fata din West”, Aria lui Dick Johnson (Ch’ella mi creda)
G. Verdi – Opera “Bal Mascat”, Aria lui Riccardo (Di tu se fedele)
P. I. Ceaikovski – Opera “Evgheni Oneghin”, Aria lui Lneski (Kuda, kuda)
M. Penella – “El gato montes”, paso doble – cu balet

Potpuriu: trei tenori

G. Verdi – Opera “Rigoletto”, Aria Ducelui (La Donna e mobile)
Fr. Lopez – Opereta “Secretul lui Marco Polo”, Aria lui Marco (Te voi rapi la noapte)
Fr. Lehar – Opereta “Tara surasului”, Aria lui Sou-Chong (Tu esti iubirea mea)
J. Padilla – Cantoneta “Valencia”
A. Barroso – Samba “Brazil” – cu balet

Potpuriu: trei tenori

J. Strauss – Opereta “Liliacul”, Duetul “Sampania”
Fr. Lopez – Opereta “Secretul lui Marco Polo”, Aria lui Marco (Floare parfumata)
Fr. Loewe – Opereta “My Fair Lady”, Aria lui Freddie (De ce femeia)
E. Kalman – Opereta “Printesa circului”, Aria lui Mister X (Un husar)
K. Zeller – Opereta “Vanzatorul de pasari”, Duetul “Noi suntem profesori”
J. Strauss – Valsul “Frumoasa Dunare albastra”

18 decembrie 2016

CONCERT DE CRACIUN

18 decembrie 2016, ora 19:00 Radauti, Sala Casei de Cultura

Dirijor: TIBERIU OPREA
Solisti: MEDIANA VLAD, soprana

În program:

E. Elgar – Pomp and Circumstance: Mars nr. 1
L. Delibes – Vals din baletul “Coppelia”
Bach – Gounod – Ave Maria
G. Sviridov – Vals din suita “Furtuna din zapada”
Fr. Schubert – Mille cherubini in coro
A. Haciaturian – Vals din Suita “Mascarada”
Mozart – Adam – Variatiuni pe tema “Ah! Vous dirai-je, maman”
J. Strauss – Valsul “Trandafirii din sud”
*** – Colinde romanesti traditionale
Jz. Strauss – Polca “Plappermaulchen”
H. MartinR. Blane – Have yourself a merry little Christmas
L. Anderson – Sleigh Ride
J. Styne – Let it snow, let it snow, let it snow!
L. Anderson – A Christmas Festival

Mirel Maneaprogram special de Craciun

Galerii FOTO
Galerii VIDEO

Filarmonica Botosani - Toate drepturile rezervate!