Articole

Concertul de Craciun 2019

Concertul extraordinar de Craciun al Filarmonicii va avea loc pe data de 6 decembrie (vineri), de la ora 18.30 la Casa Sindicatelor.

Invitați speciali:
Gabriel Emil Cotabiță
Gabriel Dorobantu

Nico Maier – sopranã
Tiberiu Oprea- dirijor.

Concertul va cuprinde:
Pagini de largã popularitate, surprize muzicale, recital pop simfonic al invitaților speciali!

Biletele se pot procura începând de luni, 21 octombrie ora 12.00.

 

PROCONSUL SIMFONIC

CONCERT EXTRAORDINAR

16 noiembrie 2018, ora 18:30 (vineri), Botosani, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor

Dirijor: IULIAN RUSU
Formație: PROCONSUL
– orchestra Filarmonicii de Stat Botoșani-

Programul lunii OCTOMBRIE 2014

DESCHIDEREA STAGIUNII SIMFONICE 2014 – 2015

Zilele George Enescu – editia a XXXVIII-a

Suceava si Botosani 2- 5 octombrie 2014

  • Joi, 2 octombrie 2014, ora 18:30, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor Suceava
  • Vineri, 3 octombrie 2014, ora 18:30, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor Botosani

Dirijor: LIVIU CONDRIUC

Solist: MARIN CAZACU, violoncel

In program:

                    George Enescu – Rapsodia a II-a

                    Edward Elgar – Concertul pentru violoncel si orchestra

                    L. Van Beethoven – Simfonia a V-a, in do minor

  • Duminica, 5 octombrie 2014, ora 18:30, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor Botosani

 

Dirijor: MIHAIL SECIKIN

Solist: DANIEL GOITI, pian

 

In program:

George Enescu – Simfonia I, in mi bemol major

P. I. Ceaikovski – Concertul pentru pian si orchestra nr. 1, in bemol minor

 

SEARA DE OPERA

  • Vineri, 10 octombrie 2014, ora 18:30, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor Botosani

Dirijor: RADU POSTAVARU

Solist: IRINA IORDACHESCU, soprana

 

In program:

 C. M. von Weber – Uvertura operei “Oberon”

A. Catalani – Aria lui Wally din opera “La Wally”

G. Verdi – Uvertura operei “Vecerniile siciliene”

G. Puccini – Aria lui Liu din opera “Turandot”

P. Mascagno – Intermezzo din operei “Vecerniile siciliene”

G. Puccini – Aria lui Mimi din opera “Boema”

G. Donizetti – Aria Norinei din opera “Don Pasquale”

G. Donizetti – Uvertura operei “Don Pasquale”

V. Bellini – Aria Norinei din opera “Norma” (Casta diva)

M. I. Glinka – Uvertura operei “Ruslan si Ludmila”

G. Verdi – Aria (boleroul) Elenei din opera “Vecerniile siciliene”

G. Rossini – Uvertura operei “Cotofana hoata”

 

CONCERT SIMFONIC

  • Joi, 16 octombrie 2014, ora 18:30, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor Suceava
  • Vineri, 17 octombrie 2014, ora 18:30, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor Botosani

Dirijor: DANIEL MANASI

Solist: VALENTIN GHITA, oboi

 

In program:

W. A. Mozart – Uvertura operei “Titus” (La clemenza di Tito)

J. Haydn – Concertul pentru oboi si orchestra, in do major

F. Mendelssohn-Bartholdy – Simfonia nr. 4, in la major – “Italiana”

 

DIVERTISMENT SIMFONIC

  • Sambata, 18 octombrie 2014, ora 18:30, Sala “Uvertura Mall”

Dirijor: DANIEL MANASI

 

In program:

G. Rossini  – Uvertura operei “Cotofana hoata”

P. Mascagni – Intermezzo din opera “Cavalleria rusticana”

D. Sostakovivi – Valsul din filmul “Primul esalon”

G. Bizet – Suita “Arleziana” – Farandola

 J. Strauss – Valsul “Frumoasa Dunare albastra”

A. Dvorak – Dans slav nr. 8

 J. Strauss – Uvertura operei “Liciacul”

G. Verdi – Uvertura operei “Puterea destinului”

 

CONCERT SIMFONIC

  • Vineri, 24 octombrie 2014, ora 18:30, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor Botosani

Dirijor : VLAD AGACHI

Solist : PAUL CRISTIAN IONESCU, pian

 

In program :

L.van Beethoven – Uvertura “Egmont”

W.A.Mozart – Concertul pentru pian si orchestra nr.11, in fa major, KV 413

W.A.Mozart – Simfonia nr. 41, in do major – “Jupiter”

 

MUZICA DIN FILME

  • Vineri, 31 octombrie 2014, ora 18:30, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor Botosani

 

Dirijor: ILARION IONESCU-GALATI

 

In program:

J. Williams – Razboiul stelelor

J. Revaux, C. Francois – “Comme d’habitude” (“My Way”)

J.Ph,. Sousa – Mars american

E. Elgar – Pomp and Circumstance, mars

J. Strauss – Valsul “Frumoasa Dunare albastra”

C. Custer – New York, New York

H. Zimmer – Gladiatorul

J. Williams – Superman

D. Rodgers – Sunetul muzicii

D. Sostakovici – Valsul din filmul “Primul esalon”

J. Strauss-tatal – Marsul lui Radetzky

 

 

Programul lunii IUNIE 2014

Joi, 5 iunie 2014, ora 18:30 – Suceava, Casa de Cultură a Sindicatelor

Vineri, 6 iunie 2014, ora 18:30 – Botoşani,  Casa de Cultură a Sindicatelor

CONCERT de MUZICĂ LATINO

Dirijor: RAMIRO ARISTA (ARGENTINA)

În program:

Arturo Márquez: Danzón nr. 2 (Mexic)
José Pablo Moncayo: Huapango (Mexic)
Macedonio Alcalá: Dios nunca muere (vals mexican) (arr. A. Carrasco)
Alberto Ginastera: Malambo, dans din baletul Estancia (Argentina)
Astor Piazzolla: Libertango (Argentina)
Carlos Ortega: Salinas Suite “Acuarela Andina” (Ecuador)
Daniel Alomía Robles: El cóndor pasa (Peru)
Anonim: El Pacasito (dans din Ayabaca, Peru) (arr. A. Carrasco)
Arr. A. Carrasco: Valses de siempre (Clavelitos-Alma, corazón y vida-Cielito lindo)
Simón Díaz: Caballo viejo (Venezuela) (arr. A. Carrasco)
Ary Barroso: Samba Brasil (Brazilia) (arr. S. Sandoval)
Anselmo Duran: El Sanjuanero (Columbia)
Víctor Vargas: Atalantico (cumbia columbiana) (arr. A. Carrasco)
Dámaso Pérez. Prado Mix de Mambos (Columbia)

Joi, 12 iunie 2014, ora 18:30 -Suceava, Casa de Cultură a Sindicatelor
Vineri, 13 iunie 2014, ora 18:30 (vineri) – Botoşani, Casa de Cultură a Sindicatelor

SEARĂ DE OPERETĂ

Îşi dau concursul:
Dirijorul TIBERIU OPREA  şi INVITAŢII SĂI

În program:

J. Strauss: Uvertura operetei Voievodul ţiganilor
E. Kalman: Opereta Contesa Maritza, Duetul Bună ziua, fericire!
George Grigoriu: Opereta Valurile Dunării, Aria Muzica
R. Sieczynski: Wien, Wien, nur du allein
Fr. Lehar: Valsul Aur şi argint
Fr. Lehar: Opereta Văduva veselă, Aria lui Danilo (Da geh ich zu Maxim)
Fr. Lehar: Opereta Văduva veselă, Duetul Călăreţul (Lied vom dummen Reiter)
J. Strauss: Op. Voievodul ţiganilor, Aria Arsenei (Ein Madchen hat es gar nicht gut)
E. Kalman: Uvertura operetei Silvia
J. Strauss: Opereta Liliacul, Aria Adelei (Mein Herr Marquis)
E. Kalman: Opereta Contesa Maritza, Aria lui Tassilo (Komm, zigany)
Gherase Dendrino Opereta Lysistrata, duetul Lampyto Taraxion (Calypso)

Vineri, 20 iunie 2014, ora 18:30 – Botoşani,  Casa de Cultură a Sindicatelor

CONCERT de VALSURI

Dirijor: MIHAIL AGAFIŢA
Solistă: SABINA IULIANA OPREA, pian

În program:

M. I. Glinka: Vals-fantezie
Fr. Liszt: Concertul pentru pian şi orchestră nr. 2, în la major

J. Strauss: Valsul Voci de primăvară
J. Sibelius: Vals trist
Fr. Chopin: Valsul nr. 7, op. 64, nr. 2 Orchestraţie: Al Glazunov
S. Prokofiev: Valsul Puşkin nr. 2, în do diez minor
D. Şostakovici: Valsul II din Suita pentru orchestră de estradă nr. 2
G. Sviridov: Vals din Suita Meteli (Viscolul)
E. Doga: Vals din filmul Dulcea şi tandra mea fiară
P. I. Ceaikovski: Valsul florilor din baletul Spărgătorul de nuci
A. Haciaturian: Vals din Suita Mascaradă (Bal mascat)

Vineri, 27 iunie 2014, ora 18,30 – Botoşani,  Casa de Cultură a Sindicatelor

CONCERT de ÎNCHIDERE A STAGIUNII SIMFONICE 2013-2014

Dirijor: LIVIU CONDRIUC

În program:

Pagini orchestrale de largă popularitate de Fr. Suppe, J. Strauss, J. Brahms, G. Verdi şi alţii

Sambata, 28 iunie 2014, ora 11:00 – Leorda, Căminul de bătrâni

CONCERT de BINEFACERE

Dirijor: LIVIU CONDRIUC

În program:

G. Rossini: Uvertura operei Wilhelm Tell (fragment)
P. I. Ceaikovski: Baletul Lacul lebedelor (fragmente)
A. Dvorák: Dans slav nr. 8
G. Bizet: Uvertura operei Carmen
Constantin Dimitrescu: Dans ţărănesc
G. Bizet: Suita Arleziana Farandola
J. Brahms: Dans ungar nr. 5
J. Offenbach: Can-can din Uvertura operetei Orfeu în infern

Programul lunii MAI 2014

8 mai 2014, ora 18.30 (JOI)
Botoşani, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: DUMITRU GOIA
Solist: FLORIN PAUL, vioară (Germania)

În program:

W. A. Mozart: Suită din pantomima Les petits riens
W. A. Mozart. Ein musicalischer Spass (O glumă muzicală)
A. Dvorák: Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor

15 mai 2014, ora 11,30 (joi)
Suceava, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

CONCERT PROMOŢIONAL
TINERE SPERANŢE -ELEVI AI COLEGIULUI NAŢIONAL  “C. PORUMBESCU” SUCEAVA

Iulian MIRON, clarinet
Anton BABIAŞ, bas
Natalia MANCIU, oboi
Doru Ştefan POPOVICI, trompetă
Andreea BURDA, oboi
Ilie FLOREA GRĂMADĂ, trompetă
Mihail Ciprian REUŢ, vioară
Loredana HRECENIUC, oboi

Dirijorul concertului: DANIEL MANASI

În program:

I. Pleyel: Concertul pentru clarinet şi orchestră (partea I)
W. A. Mozart: Aria lui Colas din opera Bastien und Bastienne
J. N. Hummel: Concertul pentru trompetă şi orchestră în mi bemol major (p. II-III)
J. Haydn: Concertul pentru oboi şi orchestră în do major
Al. Arutunian: Concertul pentru trompetă şi orchestră
N. Paganini: Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 1, în re major (p. I)
A. Pasculli: Concertul pentru oboi şi orchestră pe motive din opera Favorita de G. Donizetti

16 mai 2014, ora 18,30 (vineri)
Botoşani, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: DANIEL MANASI
Solist: RĂZVAN DRAGNEA, pian

În program:

W. A. Mozart: Uvertura operei Flautul fermecat
W. A. Mozart: Concertul pentru pian şi orchestră nr. 21, în do major, KV 467
G. Fr. Haendel: Muzica apelor, concert pentru orchestră

17 mai 2014, ora 18,00 (sâmbătă)
Botoşani, Complexul comercial “Uvertura Mall”

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: DANIEL MANASI

În program:

G. Fr. Haendel: Muzica apelor (fragment)
G. Rossini: Uvertura operei Bărbierul din Sevilla
J. Strauss: Polca Sub tunete şi fulgere
J. Strauss: Valsul Sânge vienez
J. Strauss: Polca Tritsch-Tratsch
J. Strauss: Valsul Voci de primăvară
G. Rossini: Uvertura operei Coţofana hoaţă

21 mai 2014, ora 11,30 (miercuri)
Suceava, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

23 mai 2014, ora 18.30 (vineri)
Botoşani, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: LIVIU CONDRIUC
Solist: CĂTĂLIN OPRIŢOIU, flaut

În program:

L. van Beethoven: Uvertura Egmont
C. Chaminade: Concertino pentru flaut şi orchestră în re major
Fr. Borne: Fantezie briliantă pe teme din opera Carmen, pentru flaut şi orchestră
J. Haydn: Simfonia nr. 104, în re major – Cimpoiul

30 mai 2014, ora 18.30 (vineri)
Botoşani, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

CONCERT SIMFONIC
IN MEMORIAM RADU PALADI

Dirijor: MATEI POP
Solist: VINICIU MOROIANU, pian

În program:

Adrian Pop: Triptic
Radu Paladi: Concertul pentru pian şi orchestră
J. Brahms: Simfonia a II-a, în re major

Pagini:12»
Galerii FOTO
Galerii VIDEO

Filarmonica Botosani - Toate drepturile rezervate!