Concerte in tara

28 iunie 2013

28 iunie 2013, ora 11.00, Leorda, Sala Căminului de Bătrâni

CONCERT ESTIVAL

Dirijor: NICOLAE URSU

În program:

Achim Stoia: Haţegana
Constantin Dimitrescu: Dans ţărănesc
Johannes Brahms: Dans ungar nr. 5
Georges Bizet: Aragoneza şi Toreadorii din Suita Carmen
Johann Strauss: Valsul Frumoasa Dunăre albastră
Johann Strauss: Polca La vânătoare
Johann Strauss: Polca Pizzicato
Johann Strauss: Annen- Polka
Johann Strauss: Polca Sub tunete şi fulgere
Dmitri Şostakovici: Valul II din Suita nr. 2 pentru orchestră de estradă
Johann Strauss-tatăl: Marşul lui Radetzky

6 iunie 2013, Suceava

Joi, 6 iunie 2013, ora 18.30, Suceava, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: MIHAIL AGAFIŢA
Solist: DANIEL PODLOVSCHI, vioară

În program:

Eduard Caudella: Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 1, în sol minor
W. A. Mozart: Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 5, în la major
F. Mendelssohn-Bartholdy: Simfonia a IV-a, în la major – “Italiana”

21 mai 2013, Suceava

Marţi, 21 mai 2013, ora 18.30
Suceava, Casa de Cultură a Sindicatelor

CONCERT PROMOTIONAL
Elevi ai Colegiului National “Ciprian Porumbescu” Suceava

Dirijor: MIHAIL SECIKIN

Solişti:
Eduard BRÂNZILĂ, clarinet
Natalia MANCIU, oboi
Eugen TOBOŞ, chitară
Ionuţ COZMA, trompetă
Emilian CLIPA, clarinet
Andreea BURDA, oboi
Mihail Ciprian REUŢ, vioară

În program:

Carl Stamitz: Concertul pentru clarinet şi orchestră nr. 1, în fa major (p I)
Fr. V. Kramar-Krommer: Concertul pentru oboi şi orchestră în fa major (p I)
H. Villa-Lobos: Concertul pentru chitară şi orchestră (p I)
J. N. Hummel: Concertul pentru trompetă şi orchestră în mi bemol major (p I)
B. Crusell: Concertul pentru clarinet şi orchestră nr. 2, în fa minor (p II-III)
J. Haydn: Concertul pentru oboi şi orchestră în do major (p I)
N. Paganini: Concertul pentru vioară nr. 2, în si minor La campanella (p. II-III)

9 mai 2013, Suceava

CONCERT PASCAL

Dirijor: MIHAIL SECIKIN
Solistă: LILIA ŞOLOMEI, soprană (Republica Moldova)

În program:

N. A. Rimski-Korsakov: Uvertura Sărbătoarea luminată (Învierea)
Bach-Gounod-Secikin: Ave Maria, pentru soprană şi orchestră
W. A. Mozart: Marş turcesc
G. Verdi: Op. Bal mascat, Aria pajului Oscar (Volta a terrea)
Fr. Chopin: Valsul în do diez mino – transcripţie orchestrală: Al. Glazunov
G. Rossini: Op. Bărbierul din Sevilla, Aria Rosinei (Una voce poco fa)

L. Delibes: Baletul Coppelia: Mazurcă
L. Delibes: Păpuşa – pentru soprană (Pizzicati din baletul Silvia)
Evgheni Doga: Vals din filmul Duioasa şi tandra mea fiară
Al. Aliabiev: Romanţa Solovei (Privighetoarea)
Oleg Negruţă: Ragtime
L. Bernstein: Opereta Candide, Aria Cunegondei (Glitter and be gay)
G. Rossini: Uvertura operei Coţofana hoaţă

1 aprilie 2013, Suceava

1 aprilie 2013, ora 11,00 (luni)
Suceava, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

CONCERT LECŢIE
Tema: Poveşti muzicale

Dirijor: NICOLAE URSU
Prezentator: IOAN ŢURCANU

În program:

Serghei Prokofiev: Povestea muzicală Petrică şi Lupul

Citeste tot »

31 ianuarie 2013, Suceava

Joi, 31 ianuarie 2013, ora 18.30 – Suceava, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: ADELIN CĂTINEAN
Solist: LUCIAN PETREAN, bariton

În program:

G. Verdi: Uvertura operei Puterea destinului
G. Verdi: Opera Traviata, Aria lui Giorgio Germont – Di Provenza il mar, il suol
G. Verdii: Preludiul la actul I al operei Rigoletto
G. Verdi: Opera Rigoletto, Aria lui Rigoletto – Pari siamo!
G. Verdi: Opera Rigoletto, Aria lui Rigoletto – Cortigiani, vil razza dannata
G. Verdi: Preludiul la actul I al operei Bal mascat
G. Verdi: Opera Bal mascat, Aria lui Renato Alla vita che t’arride
G. Verdi: Opera Bal mascat, Aria lui Renato Eri tu che macchiavi
M. Mussorgski: Suita Tablouri dintr-o expoziţie – Orchestraţie: Arieh Levanon

CONCERT pentru ANUL NOU 2013

10 ianuarie 2012, ora 18.30 (joi) – Suceava, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor
11 ianuarie 2012, ora 18.30 (vineri) – Botoşani, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor
12 ianuarie 2012, ora 18.30 (sâmbătă) – Botoşani, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

Dirijor: CRISTIAN SANDU

Solişti: TREI TENORI
CRISTIAN MOGOŞAN – Cluj-Napoca
HECTOR LOPEZ (Mexic) – Bucureşti
LUCIAN CORCHIŞ – Bucureşti

Cu participarea balerinilor:
Dan BERIHOI, Otilia OGLINZANU, Dumitru BUZINCU, Lăcrămioara Gina MOTOHOI – de la Opera Naţională Iaşi

În program:

Citeste tot »

Concert Extraordinar: “Degeaba!?…”

14 decembrie 2012, ora 18,30 (vineri) – Suceava, Sala Casei de Cultură
15 decembrie 2012, ora 18,30 (sâmbătă) – Bacău, Sala Casei de Cultură
17 decembrie 2012, ora 18,30 (luni) – Piatra Neamţ, Sala Casei de Cultură
18 decembrie 2012, ora 18,30 (marţi) – Iaşi, Sala Casei de Cultură
19 decembrie 2012, ora 18,30 (miercuri) – Iaşi, Sala Casei de Cultură

CONCERT EXTRAORDINAR
“Degeaba!?…”

Dirijor: MARIUS HRISTESCU
Solist şi recitator: TUDOR GHEORGHE, actor

Cu participarea Coralei “LIRA”, din Botoşani,
dirijată de prof. DRAGOŞ BOICU

În program:

Tudor Gheorghe şi
Marius Hristescu: Piese vocal orchestrale pe versuri de poţi români

3 decembrie 2012, Pascani

3 decembrie 2012, ora 18.30 (luni)
Paşcani, Sala Casei de Cultură

CONCERT SIMFONIC

Dirijor: NICOLAE URSU

În program:

Fr. von Suppé: Uvertura operetei Cavaleria uşoară
G. Bizet-Fr. Hoffmann: Aragoneza şi Toreadorii
Tiberiu Brediceanu: Hora lentă şi Brâul
D. Şostakovici: Valsul II din Suita nr. 2 pentru orchestră de estradă
J. Brahms: Dans ungar nr. 5
G. Bizet: Farandola din Suita Arleziana
J. Offenbach: Can-can din Uvertura Orfeu în Infern
J. Strauss: Valsul Imperial
J. Strauss: Polca La vânătoare
J. Strauss: Polca Cucul
Jozef Strauss: Polca Jokey
J. Strauss: Valsul Frumoasa Dunăre albastră
J. Strauss: Polca Tritsch-Tratsch
J. Strauss-tatăl: Marşul lui Radetzky

Pages:«1234567
Galerii FOTO
Galerii VIDEO

Filarmonica Botosani - Toate drepturile rezervate!