Concerte in tara

1 octombrie 2015

Deschiderea Stagiunii Simfonice 2015 – 2016
ZILELE GEORGE ENESCU – editia a XXXIX-a
 1 octombrie 2015

Zilele “George Enescu”

Joi, 1 octombrie, ora 18:30, Suceava, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor

Dirijor: LIVIU CONDRIUC
Solisti: FLORIN IONESCU-GALATI, vioara
LUIZA BALINT
, viola

 

In program:

George EnescuRapsodia I
W. A. MozartSimfonia concertana pentru vioara, viola si orchestra
George Enescu – Suita pentru orchestra nr. 1

27 iunie 2015

CONCERT DE BINEFACERE

Ora 11:30, Leorda, Centrul de Îngrijire şi Asistenţă

Dirijor: LIVIU CONDRIUC
Solist: FLORIN IONESCU-GALAŢI, vioară

În program:

J. S. Bach: Aria (din Suita nr. 3) pe coarda Sol
Fr. Kreisler: Frumosul rozmarin
Fr. Kreisler: Tristeţea dragostei
S. Joplin: The Easy Winners, ragtime
S. Joplin: Elite Sincopations, ragtime
V. Monti: Ceardaş, pentru vioară şi orchestră
J. Strauss: Valsul “Frumoasa Dunăre albastră”
J. Brahms: Dans ungar nr. 5

4 iunie 2015

CONCERT POP-ROCK-SIMFONIC

Ora ora 18.30, Suceava, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

 

 

Dirijor: MIHAIL ŞTEFĂNESCU
Solist: FLORIN IONESCU-GALAŢI, vioară

 

În program:

Sabin Păutza: Russian Medley
S. Bach: Aria (din Suita nr. 3) pe coarda Sol
Fr. Kreisler: Frumosul rosmarin
Fr. Kreisler: Tristeţea dragostei
Joplin: The Easy Winners, ragtime
Joplin: Elite Sincopations, ragtime
Monti: Ceardaş, pentru vioară şi orchestră
Sabin Păutza: Fiesta

Transcripţii pentru orchestră simfonică din repertoriul pop-rock:

Rolling Stones:  Satisfaction

Blues Brothers:
Medley:

– Everybody Needs Somebody to Love
– Peter Gunn Theme
– Gimme some Lovin

Qeen: Another One Bites the Dust
Deep Purple: Smoke on the Water
Led Zeppelin: Stairway to Heaven

Beatles:
Medley:
– Michelle
– Ob-La-Di, Ob-La-Da
– Let it Be
– All You Need is Love
– A Hard Days Night
– Hey Jude
– Yesterday
– Yellow Submarine

20 mai 2015

CONCERT PROMOȚIONAL
ELEVI AI COLEGIULUI NAȚIONAL “C. PORUMBESCU” SUCEAVA

 Ora 18:30, Suceava, sala Casei de Cultură a Sindicatelor

Dirijor: LIVIU CONDRIUC
Solişti: Daria TOFĂNESCU, flaut
Diana ILIUȚ, oboi
Eduard BRÂNZILĂ, clarinet
Robert SUMĂNARIU, trompetă
Doru Ștefan POPOVICI, trompetă
Anton BABIAȘ, bas
Diana PĂSTRU, vioară
Vlad MOISII, corn

În program:

Fr. Devienne – Concertul pentru flaut și orchestră nr. 4, în sol major (partea I)
A. Lebrun – Concertul pentru oboi și orchestră în re minor (partea I)
B. Crusell  – Concertul pentru clarinet și orchestră nr. 1, în mi b major (partea I)
O. Böhme – Concertul pentru trompetă și orchestră în fa minor (partea I)
J. Haydn – Concertul pentru trompetă și orchestră în mi bemol major (p. II-III)
W. A. Mozart  – Aria lui Leporello din opera “Don Giovanni” (Notte e giorno faticar)
E. Lalo – Simfonia spaniolă pentru vioară și orchestră  (partea I)
W. A. Mozart  – Concertul pentru corn și orchetră nr. 1 în re major (partea I)

23 aprilie 2015, Suceava

CONCERT SIMFONIC

Ora 18:30, Suceava, sala Casei de Cultură a Sindicatelor

Dirijor: GHEORGHE COSTIN
Solişti: FLORIN IONESCU-GALATI, vioara
CORINA IBĂNESCU, pian

In program:

L. S. Bach  – Ciacona in re minor – orchestrație: L. Schinina
J. Haydn – Concertul pentru vioară, pian și orchestră
R. Schumann  – Simfonia a IV-a, in re minor

17 aprilie 2015, Suceava

CONCERT PASCAL

Ora 18:30, Suceava, sala Casei de Cultură a Sindicatelor

Dirijor: DANIEL MANASI
Solişti: VERONICA ANUȘCA, soprana

In program:

P. I. Ceaikovski  – Poloneza din opera “Evgheni Oneghin”
Gr. Gounod – Opera “Romeo și Julieta” – Valsul Julietei (Je veux vivre)
J. Strauss  – Valsul “Sânge vienez”
L. Delibes – Les filles de Cadix, Chanson espagnol (Nous venions de voir le taureau)
J. Strauss – Polca “Sub tunete și fulgere”
G. Puccini – Opera “Boema” – Valsul Musettei (Quando m’en vo soletta)
G. Rossini – Uvertura operei “Coțofana hoață”
G. Rossini – Uvertura operei “Wilhelm Tell” (fragment)
G. Verdi – Opera “Vecerniile siciliene” – Boleroul Elenei (Mercè, dilette amiche)
G. Bizet – Farandola din Suita “L’Arlesienne”
J. Strauss – “Perpetuum mobile”
G. Puccini – Opera “Gianni Schicchi” – Aria Laurettei (O. mio babbino caro)
Fr. von Suppè – Uvertura operetei “Cavaleria ușoară”
G. Grigoriu – Aria Opereta  “Valurile Dunării” Aria  “Muzica”
J. Strauss – Valsul  “Trandafirii din sud”

16 aprilie 2015, Radauti

CONCERT PASCAL

Ora 18:30, Radauti, sala Casei de Cultură

Dirijor: DANIEL MANASI
Solişti: VERONICA ANUȘCA, soprana

In program:

P. I. Ceaikovski  – Poloneza din opera “Evgheni Oneghin”
Gr. Gounod – Opera “Romeo și Julieta” – Valsul Julietei (Je veux vivre)
J. Strauss  – Valsul “Sânge vienez”
L. Delibes – Les filles de Cadix, Chanson espagnol (Nous venions de voir le taureau)
J. Strauss – Polca “Sub tunete și fulgere”
G. Puccini – Opera “Boema” – Valsul Musettei (Quando m’en vo soletta)
G. Rossini – Uvertura operei “Coțofana hoață”
G. Rossini – Uvertura operei “Wilhelm Tell” (fragment)
G. Verdi – Opera “Vecerniile siciliene” – Boleroul Elenei (Mercè, dilette amiche)
G. Bizet – Farandola din Suita “L’Arlesienne”
J. Strauss – “Perpetuum mobile”
G. Puccini – Opera “Gianni Schicchi” – Aria Laurettei (O. mio babbino caro)
Fr. von Suppè – Uvertura operetei “Cavaleria ușoară”
G. Grigoriu – Aria Opereta  “Valurile Dunării” Aria  “Muzica”
J. Strauss – Valsul  “Trandafirii din sud”

8 aprilie, Darabani

CONCERTE LECȚIE SĂPTĂMÂNA “ȘCOALA ALTFEL”

Dirijor: LIVIU CONDRIUC
Solişti: IOAN ȚURCANU, consultant artistic

Tema A: Ritm și culoare în muzica spaniolă

În program:

G. Bizet – Uvertura operei “Carmen”
F. Chueca – Preludiul zarzuelei “El Bateo” (Botezul)
E. Lecuona – Malagueña
M. De Falla – Dansul ritual al focului din baletul “El Amor brujo” (Amorul vrăjitor)
Joaguin Rodrigo – Concierto de Aranjuez, pentru chitară și orchestră (partea a II-a)
Solist: DAN ARHIRE, chitară
Lucrări pentru chitară solo: Isaac Albeniz – Astuaris
Joaguin Rodrigo – Junto al Generalife
Francisco Tarrega – Recuerdos de la Alhambra
G. Gimenez – Intermedio din zarzuela “La Boda de Luis Alonso” (Nunta lui Luis Alonso)

Tema B: Povesti muzicale

În program:
S. Prokofiev – “Petrică și lupul”

Tema C: Povesti muzicale

În program:
Florin Comișel – “Capra cu trei iezi”

8 aprilie, Saveni

CONCERTE LECȚIE SĂPTĂMÂNA “ȘCOALA ALTFEL”

Dirijor: LIVIU CONDRIUC
Solişti: IOAN ȚURCANU, consultant artistic

Tema A: Ritm și culoare în muzica spaniolă

În program:

G. Bizet – Uvertura operei “Carmen”
F. Chueca – Preludiul zarzuelei “El Bateo” (Botezul)
E. Lecuona – Malagueña
M. De Falla – Dansul ritual al focului din baletul “El Amor brujo” (Amorul vrăjitor)
Joaguin Rodrigo – Concierto de Aranjuez, pentru chitară și orchestră (partea a II-a)
Solist: DAN ARHIRE, chitară
Lucrări pentru chitară solo: Isaac Albeniz – Astuaris
Joaguin Rodrigo – Junto al Generalife
Francisco Tarrega – Recuerdos de la Alhambra
G. Gimenez – Intermedio din zarzuela “La Boda de Luis Alonso” (Nunta lui Luis Alonso)

Tema B: Povesti muzicale

În program:
S. Prokofiev – “Petrică și lupul”

Tema C: Povesti muzicale

În program:
Florin Comișel – “Capra cu trei iezi”

6 aprilie 2015, Suceava

CONCERTE LECȚIE SĂPTĂMÂNA “ȘCOALA ALTFEL”

Dirijor: LIVIU CONDRIUC
Solişti: IOAN ȚURCANU, consultant artistic

Tema A: Ritm și culoare în muzica spaniolă

În program:

G. Bizet – Uvertura operei “Carmen”
F. Chueca – Preludiul zarzuelei “El Bateo” (Botezul)
E. Lecuona – Malagueña
M. De Falla – Dansul ritual al focului din baletul “El Amor brujo” (Amorul vrăjitor)
Joaguin Rodrigo – Concierto de Aranjuez, pentru chitară și orchestră (partea a II-a)
Solist: DAN ARHIRE, chitară
Lucrări pentru chitară solo: Isaac Albeniz – Astuaris
Joaguin Rodrigo – Junto al Generalife
Francisco Tarrega – Recuerdos de la Alhambra
G. Gimenez – Intermedio din zarzuela “La Boda de Luis Alonso” (Nunta lui Luis Alonso)

Tema B: Povesti muzicale

În program:
S. Prokofiev – “Petrică și lupul”

Tema C: Povesti muzicale

În program:
Florin Comișel – “Capra cu trei iezi”

Pages:12345»
Galerii FOTO
Galerii VIDEO

Anunt – Mai 2015

Filarmonica de Stat Botosani organizează examen de promovare în grad profesional imediat superior celui deţinut - de la debutant, la gradul profesional II - click pentru detalii

Filarmonica Botosani - Toate drepturile rezervate!